Podsumowanie projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 r. - pamiętamy!"

" Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem"

Te słowa zespołu "Chłopcy z Placu Broni' są kwintesencją projektu do którego przystąpili uczniowie szkoły jesienią 2021 r. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brennej wzięli udział w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 r. - pamiętamy!" Projekt był realizowany pod patronatem marszałka województwa śląskiego, kuratorium oświaty i NSZZ "Solidarność". Celelm projektu było zapoznanie uczniów z meandrami polskiej drogi do wolności i pokazanie młodemu pokoleniu realiów PRL-u. Uczniowie szkoły zorganizowali wystawę poświeconą powstaniu NSZZ "Solidarność" w 1980 r, , jego walce o demokratyczną Polskę. Wystawa złożona z licznych zdjęć pokazywała jaką cenę zapłacili Polacy za obalenie sowieckiego systemu w Europie w latach osiemdziesiątych XX wieku. W czasie realizowanie projektu uczniowie klas ósmych wysłuchali wspomnień naocznych świadków i ofiar wprowadzenia stanu wojennego. W szkole gościła także wystawa IPN z Katowic poświęcona tym wydarzeniom. Uczennica kl. 8B Kamila Stana wykonała projekt plastyczny związany z tematem wystawy. Wystawa wzbudzila spore zainteresowanie wśród uczniów szkoły. Realizację projektu wspierał nauczyciel historii Piotr Skałka.