Wycieczka do Wiednia.

W dniu 4 października uczniowie kl. 6,7,8 SP Nr 1 w Brennej oraz kl. 7 SP Nr 2 w Brennej wybrali się na jednodniową wycieczkę do pięknego Wiednia.  Celem wycieczki było praktyczne sprawdzenie przez uczniów ich znajomości języka angielskiego i niemieckiego, a także poznanie bogactwa architektury, kultury i historii stolicy Austrii. Po wczesnej pobudce w Brennej przed godz. 4 rano, uczniowie dojechali do Wiednia zaczynając zwiedzanie od letniej rezydencji Habsburgów, czyli pałacu i ogrodów w Schoenbrunn. Pod koniec zwiedzania rezydencji młodzież udała się do Muzeum Powozów Cesarskich, gdzie obok olbrzymich karoc znajdowały się suknie ostatniej cesarzowej Elżbiety Bawarskiej, zwanej Sisi. Jej stroje miały nieprawdopodobnie wąskie wcięcie w talii – ok. 40 cm. Następnie uczniowie przejechali na wiedeński Ring, wewnątrz którego znajduje się Stare Miasto. Przeszli pod katedrę św. Szczepana, zwiedzając po drodze cerkiew prawosławną. Później udali się pod Dom Mozarta, kościół krzyżacki, kościół kawalerów maltańskich. Zwiedzili Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum  in Wien) z tysiącami eksponatów świata przyrody ożywionej i nieożywionej umieszczonych w pięćdziesięciu olbrzymich salach zgodnie z systematyką Linneusza. Młodzi turyści z Brennej zwiedzili Hofburg, plac św. Michała z ruinami rzymskimi (Wiedeń założyli Rzymianie w I wieku jako Vindobonnę). Uczniowie byli przed kościołem Augustianów, gdzie znajdują się serca cesarzy. Udali się pod Albertinę, piękną Operę wiedeńską. Idąc w stronę długo wyczekiwanego fast - foodu, młodzież minęła kościół Kapucynów, w którym znajdują się groby cesarzy austriackich. Po dotarciu do lokalu gastronomicznego uczniów czekało praktyczne zdanie egzaminu ze znajomości języków obcych – musieli sobie sami zamówić posiłek. I z tym dali sobie radę. Po zasłużonym posiłku i odpoczynku uczniowie udali się główną ulicą handlową – Kartnerstrasse na Plac Szwedzki, gdzie podjechał autobus. Ostatnim punktem zwiedzania była wizyta w bajecznie wyglądającym domu Hundretwassera, wybudowanym jak się wydaje wbrew wszelkim zasadom zachowania proporcji i symetrii.  Uczniowie pełni wrażeń tego samego dnia o godz. 23.00 wrócili do Brennej. Z wycieczki pozostały wspomnienia, nieocenione wrażenia i liczne zdjęcia. Wycieczkę społecznie pilotował i oprowadził po pięknym Wiedniu nauczyciel historii w SP Nr 1 - Piotr Skałka. Wycieczka dla uczniów była tania,  zorganizowana na zasadzie "non profit'.

Opracował: Piotr Skałka